Vyhrnovač sladu Saladinovy skříně

Vyhrnovač sladu je jednoúčelové zařízení, které slouží k vyklízení zeleného sladu ze Saladinovy skříně (druh klíčírny). První prototyp nové koncepce s označením VY01 byl vyvinut v závěru roku 2009 a v průběhu let byl postupně zdokonalován. Stávající vyhrnovač sladu je konstruován pro vyklízení zeleného sladu ze Saladinovy skříně šířky 7m. Vyklízení zeleného sladu probíhá vždy do jedné strany linky směrem k podélným sklopným dílům. Dle provedení technologické linky se pak vyrábí pravé nebo levé provedení vyhrnovače. Vyhrnovač sladu je z pohledu pojezdu pasivní zařízení, které se připojuje za obraceč sladu Saladinovy skříně. Bez připojení k obraceči sladu plní funkci pouze čelní nerezová stěna (instalovaná na vyhrnovači) jako vymezení prostoru pro klíčení zeleného sladu. Celé zařízení, příslušná čidla a provedení motorů je dimenzováno pro náročný klimatický provoz klíčírny, kde se vyskytuje 100% relativní vlhkost vzduchu a působení slabé kyseliny uhličité. Z tohoto důvodu jsou mechanické prvky celého vyhrnovače vyrobeny převážně z nerezového materiálu.
Parametry Vyhrnovače sladu pro linku šíře 7m:

  • dopravní výkon 180 m3/hod
  • celkový příkon 9,2kW
  •  hmotnost zařízení 1840 kg (bez čelní stěny)

Jednotlivé funkce vyhrnovače sladu se spouští z ovládacího panelu umístěného na obraceči sladu. Ovládacími prvky se řídí chod níže uvedených částí:

  • zdvih / spouštění čelní nerezové stěny
  • spuštění vyhrnovacího šneku
  • ovládání chodu tlakového mytí

V zařízení jsou na hlídání provozních stavů instalovány snímače pro jednotlivé pohony:

  • kontrola zkřížení při zvedání vyhrnovací stěny
  • koncové polohy zdvihu vyhrnovací stěny
  • rotace vyklízecího šnekového dopravníku

Pro potřebu vyhrnování sladu se vyhrnovač připojí mechanicky a elektricky k obraceči sladu. Pro napájení a komunikaci s obracečem je propojení provedeno kabely se vzájemně nezaměnitelnými průmyslovými konektory. Provozní stavy vyhrnovače a rovněž i obraceče sladu jsou přenášeny pomocí WiFi komunikace z obraceče do nadřazeného řídícího systému. Silový rozvaděč umístěný na obraceči SS tak napájí i samotný vyhrnovač sladu.

Veškeré námi vyráběné a dodávané zařízení bylo po konstrukční stránce zpracováno ve 3D konstrukčním systému SolidWorks.

dokumenty ke stažení

vyhrnovac-sladu-saladinovy-skrine-final-20190601.pdf