Obraceč sladu Saladinovy skříně

Obraceč sladu Saladinovy skříně (dále jen OSS) slouží k obracení (tzv. proorávání) zeleného sladu během jeho klíčení. V roce 2018 byl dle specifických požadavků tuzemského zákazníka vyvinut a instalován typ OSO1 pro linku šířky 7 m.

V průběhu klíčení ječmene se OSS pohybuje jako samostatný stroj a proorává zelený slad. Po naklíčení zeleného sladu se k OSS připojí vyhrnovač sladu a OSS kromě obracení sladu slouží rovněž pro pohon pojezdu vyhrnovače, který přesunuje zelený slad do kraje linky směrem k vyklízecímu dopravníku.

Zařízení je dimenzováno pro dlouhodobý provoz v náročném klimatickém prostředí, kde se vyskytuje 100% relativní vlhkost vzduchu a slabá kyselina uhličitá. Z tohoto důvodu jsou mechanické prvky obraceče vyrobeny převážně z nerezového materiálu.

Pojezd uvedeného OSS je realizován dvěma samostatnými pohony spojenými do „elektrické hřídele“ z důvodu snadnější manipulace s menšími pohony v případě požadovaného servisu.

Vertikální šnekovice jsou ve spodní části opatřeny stírací lištou proti zarůstání klíčků do perforovaného dna Saladinovy skříně.
Rozvaděče EMI a MaR jsou v nerezovém provedení a jsou vybaveny elektrickým vytápěním proti kondenzaci vodních par.

Parametry Obraceče sladu pro linku šíře 7 m:

  • 14 vertikálních šnekovnic
  • celkový příkon 19,6 kW
  • hmotnost zařízení 8840 kg pojezd nastavitelný v rozsahu 4 až 32 mm/s

OSS má čtyři rychlosti pojezdu dle žádané funkce:

  • proorávání zeleného sladu bez nastírání na hvozdy (samostatný chod OSS)
  • proorávání zeleného sladu a nastírání na hvozdy (spojení OSS + vyhrnovače sladu)
  • extra pomalý pojezd s prooráváním zeleného sladu bez nastírání na hvozdy (samostatný chod OSS)
  • rychlopojezd bez vertikálních šnekovnic

Provedení šnekovnic:

  •  celonerezové (listy šneku, trubka i příruba)

Ovládání OSS a vyhrnovače sladu je realizováno z ovládacího panelu umístěného na bočnici stroje. Dle provedení technologické linky se vyrábí pravé nebo levé provedení (umístění ovládacího panelu).

Provozní stavy celého OSS jsou online monitorovány a přenášeny pomocí Wifi komunikace se zaznamenáváním do nadřazeného systému.

Zařízení je možné upravit dle specifických požadavků zákazníka a místa instalace. Můžeme nabídnout úpravy např. pro jiné šířky Saladinových skříní, jiné použité materiály nebo způsob ovládání.

Obraceče SS vyrábíme v provedení pro linky šířky 4,0; 4,5; 5,0; 5,5; 6,0; 6,5 a 7,0 m jak v provedení pro čelní vyhrnování, tak ve spojitosti s vyhrnovačem sladu i pro boční vyhrnování.

Veškeré námi vyráběné a dodávané zařízení bylo po konstrukční stránce zpracováno ve 3D konstrukčním systému SolidWorks.

dokumenty ke stažení

obracec-sladu-saladinovy-skrine---final-20190601.pdf